2019 RWC Official Thread
Posted: Thu Aug 29, 2019 10:15 am
Pools and Fixtures
Pool A
IRELAND, SCOTLAND, JAPAN, RUSSIA, SAMOA
Match 1
Japan vs Russia... Tokyo Stadium... Friday, September 20... 11.45am BST...
Match 2
Ireland vs Scotland... International Stadium Yokohama... Sunday, September 22... 8.45am BST...
Match 3
Russia vs Samoa... Kumagaya Rugby Stadium... Tuesday, September 24... 11.15am BST...
Match 4
Japan vs Ireland... Shizuoka Stadium Ecopa... Saturday, September 28... 8.15am BST...
Match 5
Scotland vs Samoa... Kobe Misaki Stadium... Monday, September 30... 11.15am BST...
Match 6
Ireland vs Russia... Kobe Misaki Stadium... Thursday, October 3... 11.15am BST...
Match 7
Japan vs Samoa... City of Toyota Stadium... Saturday, October 5... 11.30am BST
Match 8
Scotland vs Russia... Shizuoka Stadium Ecopa... Wednesday, October 9... 8.15am BST
Match 9
Ireland vs Samoa... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Saturday, October 12... 11.45am BST
Match 10
Japan vs Scotland... International Stadium Yokohama... Sunday, October 13... 11.45am BST.
Pool B
N ZEALAND, S AFRICA, ITALY, NAMIBIA, CANADA
Match 1
New Zealand vs South Africa... International Stadium Yokohama... Saturday, September 21... 10.45am BST.
Match 2
Italy vs Namibia... Hanazono Rugby Stadium... Sunday, September 22... 6.15am BST
Match 3
Italy vs Canada... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Thursday, September 26... 8.45am BST
Match 4
South Africa vs Namibia... City of Toyota Stadium... Saturday, September 28... 10.45am BST...
Match 5
New Zealand vs Canada... Oita Stadium... Wednesday, October 2... 11.15am BST...
Match 6
South Africa vs Italy... Shizuoka Stadium Ecopa... Friday, October 4... 10.45am BST...
Match 7
New Zealand vs Namibia... Tokyo Stadium... Sunday, October 6... 5.45am BST.
Match 8
South Africa vs Canada... Kobe Misaki Stadium... Tuesday, October 8... 11.15am BST...
Match 9
New Zealand vs Italy... City of Toyota Stadium... Saturday, October 12... 5.45am BST...
Match 10
Namibia vs Canada... Kamaishi Recovery Memorial Stadium... Sunday, October 13... 4.15am BST...
Pool C
ENGLAND, FRANCE, ARGENTINA, USA, TONGA
Match 1
France vs Argentina... Tokyo Stadium... Saturday, September 21... 8.15am BST...
Match 2
England vs Tonga... Sapporo Dome... Sunday, September 22... 11.15am BST...
Match 3
England vs USA... Kobe Misaki Stadium... Thursday, September 26... 11.45am BST...
Match 4
Argentina vs Tonga... Hanazono Rugby Stadium... Saturday, September 28... 5.45am BST...
Match 5
France vs USA... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Wednesday, October 2... 8.45am BST...
Match 6
England vs Argentina... Tokyo Stadium... Saturday, October 5... 9am BST...
Match 7
France vs Tonga... Kumamoto Stadium... Sunday, October 6... 8.45am BST...
Match 8
Argentina vs USA... Kumagaya Rugby Stadium... Wednesday, October 9... 5.45am BST...
Match 9
England vs France... International Stadium Yokohama... Saturday, October 12... 9.15am BST...
Match 10
USA vs Tonga... Hanazono Rugby Stadium... Sunday, October 13... 6.45am BST...
Pool D
AUSTRALIA, WALES, GEORGIA, FIJI, URUGUAY
Match 1
Australia vs Fiji... Sapporo Dome... Saturday, September 21... 5.45am BST...
Match 2
Wales vs Georgia... City of Toyota Stadium... Monday, September 23... 11.15am BST...
Match 3
Fiji vs Uruguay... Kamaishi Recovery Memorial Stadium... Wednesday, September 25... 6.15am BST...
Match 4
Georgia vs Uruguay... Kumagaya Rugby Stadium... Sunday, September 29... 6.15am BST...
Match 5
Australia vs Wales... Tokyo Stadium... Sunday, September 29... 8.45am BST...
Match 6
Georgia vs Fiji... Hanazono Rugby Stadium... Thursday, October 3... 6.15am BST...
Match 7
Australia vs Uruguay... Oita Stadium... Saturday, October 5... 6.15am BST...
Match 8
Wales vs Fiji... Oita Stadium... Wednesday, October 9... 10.45am BST...
Match 9
Australia vs Georgia... Shizuoka Stadium Ecopa... Friday, October 11... 11.15am BST...
Match 10
Wales vs Uruguay... Kumamoto Stadium... Sunday, October 13... 9.15am BST...
The Quarter-Finals
SATURDAY 19 OCTOBER
WINNER POOL C V RUNNER UP POOL D Oita Stadium, Oita Prefecture
WINNER POOL B V RUNNER UP POOL A Tokyo Stadium, Tokyo
SUNDAY 20 OCTOBER
WINNER POOL D V RUNNER UP POOL C Oita Stadium, Oita Prefecture
WINNER POOL A V RUNNER UP POOL B Tokyo Stadium, Tokyo
The Semi-Finals
SATURDAY 26 OCTOBER
WINNER QUARTER-FINAL 1 V WINNER QUARTER-FINAL 2 S International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City
SUNDAY 27 OCTOBER
WINNER QUARTER-FINAL 3 V WINNER QUARTER-FINAL 4 International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City
The Bronze Final is on November 1.
The Final is on November 2.
Stadiums:
1. Oita Stadium
2. Kamaishi Recovery Memorial Stadium
3. Kobe Misaki Stadium
4. Kumagaya Rugby Stadium
5. Sapporo Dome
6. Tokyo Stadium
7. Hanazono Rugby Stadium
8. Kumamoto Stadium
9. Shizuoka Stadium Ecopa
10. Toyota Stadium
11. Yokohama Stadium
12. Fukuoka Hakatanomori Stadium
Match Officials
Squads:
JAPAN
Forwards (18)
Keita Inagaki, Yusuke Kizu, Koo Ji-won, Isileli Nakajima, Asaeli Ai Valu, Takuya Kitade, Atsushi Sakata, Shota Horie, Luke Thompson, Wimpie van der Walt, Uwe Helu, James Moore, Hendrik Tui, Yoshitaka Tokunaga, Michael Leitch (captain), Lappies Labuschagne, Kazuki Himeno, Amanaki Mafi
Backs (13)
Kaito Shigeno, Fumiaki Tanaka, Yutaka Nagare, Yu Tamura, Rikiya Matsuda, Kenki Fukuoka, Ataata Moeakiola, Lomano Lemeki, William Tupou, Ryoto Nakamura, Timothy Lafaele, Kotaro Matsushima, Ryohei Yamanaka
NEW ZEALAND
Forwards (17)
Dane Coles, Liam Coltman, Codie Taylor, Nepo Laulala, Joe Moody, Atu Moli, Angus Ta'avao, Ofa Tuungafasi, Scott Barrett, Brodie Retallick, Patrick Tuipulotu, Sam Whitelock, Sam Cane, Luke Jacobson, Kieran Read (captain), Ardie Savea, Matt Todd
Backs (14)
TJ Perenara, Aaron Smith, Brad Weber, Beauden Barrett, Richie Mo'unga, Ryan Crotty, Jack Goodhue, Anton Lienert-Brown, Sonny Bill Williams, Jordie Barrett, George Bridge, Rieko Ioane, Sevu Reece, Ben Smith
SOUTH AFRICA
Forwards (17)
Steven Kitshoff (Stormers), Tendai Mtawarira (Sharks), Schalk Brits (Bulls), Malcolm Marx (Lions), Bongi Mbonambi (Stormers), Vincent Koch (Saracens/ENG), Frans Malherbe (Stormers), Trevor Nyakane (Bulls), Eben Etzebeth (Stormers), Lood de Jager (Bulls), Franco Mostert (Gloucester/ENG), RG Snyman (Bulls), Siya Kolisi (Stormers, capt), Francois Louw (Bath/ENG), Kwagga Smith (Lions), Pieter-Steph du Toit (Stormers), Duane Vermeulen (Bulls)
Backs (14)
Warrick Gelant (Bulls), Willie le Roux (Toyota Verblitz/JPN), Cheslin Kolbe (Toulouse/FRA), Sibusiso Nkosi (Sharks), Lukhanyo Am (Sharks), Jesse Kriel (Bulls), Damian de Allende (Stormers), Francois Steyn (Montpellier/FRA), Makazole Mapimpi (Sharks), Elton Jantjies (Lions), Handre Pollard (Bulls), Herschel Jantjies (Stormers), Faf de Klerk (Sale Sharks/ENG), Cobus Reinach (Northampton Saints/ENG)
ITALY
Backs (13)
Callum Braley (Gloucester), Guglielmo Palazzani (Zebre), Tito Tebaldi (Benetton), Tommaso Allan (Benetton), Carlo Canna (Zebre), Tommaso Benvenuti (Benetton), Michele Campagnaro (Harlequins), Luca Morisi (Benetton), Mattia Bellini (Zebre), Giulio Bisegni (Zebre), Jayden Hayward (Benetton), Matteo Minozzi (Wasps), Edoardo Padovani (Zebre)
Forwards (18)
Simone Ferrari (Benetton), Andrea Lovotti (Zebre), Tiziano Pasquali (Benetton), Nicola Quaglio (Benetton), Marco Riccioni (Benetton), Federico Zani (Benetton), Luca Bigi (Zebre), Oliviero Fabiani (Zebre), Leonardo Ghiraldini (without team), Dean Budd (Benetton), Federico Ruzza (Benetton), David Sisi (Zebre), Alessandro Zanni (Benetton), Maxime Mbanda (Zebre), Sebastian Negri (Benetton), Sergio Parisse (Toulon - captain), Jake Polledri (Gloucester), Abraham Steyn (Benetton)
ENGLAND
Backs (14)
Joe Cokanasiga (Bath), Elliot Daly (Saracens), Jonny May (Leicester), Ruaridh McConnochie (Bath), Jack Nowell (Exeter), Anthony Watson (Bath), Piers Francis (Northampton), Jonathan Joseph (Bath), Henry Slade (Exeter), Manu Tuilagi (Leicester), Owen Farrell (Saracens, capt), George Ford (Leicester), Willi Heinz (Gloucester), Ben Youngs (Leicester)
Forwards (17)
Tom Curry (Sale), Maro Itoje (Saracens), George Kruis (Saracens), Courtney Lawes (Northampton), Joe Launchbury (Wasps), Lewis Ludlam (Northampton), Sam Underhill (Bath), Billy Vunipola (Saracens), Mark Wilson (Newcastle/Sale), Dan Cole (Leicester), Luke Cowan-Dickie (Exeter), Ellis Genge (Leicester), Jamie George (Saracens), Joe Marler (Harlequins), Kyle Sinckler (Harlequins), Jack Singleton (Saracens), Mako Vunipola (Saracens)
ARGENTINA
Squad
Backs (14)
Emiliano Boffelli (Jaguares), Joaquin Tuculet (Jaguares), Santiago Carreras (Jaguares), Bautista Delguy (Jaguares), Ramiro Moyano (Jaguares), Jeronimo de la Fuente (Jaguares), Juan Cruz Mallia (Jaguares), Lucas Mensa (Pucara), Matias Moroni (Jaguares), Matias Orlando (Jaguares), Nicolas Sanchez (Stade Francais), Benjamin Urdapilleta (Castres), Tomas Cubelli (Jaguares), Felipe Ezcurra (Hindu)
Forwards (17)
Rodrigo Bruni (Jaguares), Javier Ortega Desio (Jaguares), Marcos Kremer (Jaguares), Juan Manuel Leguizamon (Jaguares), Tomas Lezana (Jaguares), Pablo Matera (Jaguares, capt), Matias Alemanno (Jaguares), Tomas Lavanini (Jaguares), Guido Petti (Jaguares), Agustin Creevy (Jaguares), Julian Montoya (Jaguares), Santiago Socino (Jaguares), Nahuel Tetaz Chaparro (Jaguares), Juan Figallo (Saracens), Santiago Medrano (Jaguares), Enrique Pieretto (Jaguares), Mayco Vivas (Jaguares)
AUSTRALIA
Forwards (17)
Allan Alaalatoa, Rory Arnold, Adam Coleman, Jack Dempsey, Folau Fainga'a, Michael Hooper (captain), Sekope Kepu, Tolu Latu, Isi Naisarani, David Pocock, Izack Rodda, Lukhan Salakaia-Loto, Rob Simmons, Scott Sio, James Slipper, Taniela Tupou, Jordan Uelese
Backs (14)
Adam Ashley-Cooper, Kurtley Beale, Bernard Foley, Will Genia, Dane Haylett-Petty, Reece Hodge, Samu Kerevi, Marika Koroibete, Tevita Kuridrani, Christian Lealiifano, James O'Connor, Jordan Petaia, Matt Toomua, Nic White
Ireland
Forwards: CJ Stander, Josh van der Flier, Peter O'Mahony, Rhys Ruddock, Jack Conan, Tadhg Beirne, Jean Kleyn, Iain Henderson, James Ryan, Rory Best (captain), Niall Scannell, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Andrew Porter, Cian Healy, Dave Kilcoyne, John Ryan
Backs: Rob Kearney, Keith Earls, Andrew Conway, Jordan Larmour, Chris Farrell, Robbie Henshaw, Garry Ringrose, Bundee Aki, Jacob Stockdale, Johnny Sexton, Joey Carbery, Jack Carty, Conor Murray, Luke McGrath
Scotland
Forwards: John Barclay, Simon Berghan, Fraser Brown, Scott Cummings, Allan Dell, Zander Fagerson, Grant Gilchrist, Jonny Gray, Stuart McInally, Willem Nel, Gordon Reid, Jamie Ritchie, Blade Thomson, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson, Ryan Wilson
Backs: Darcy Graham, Chris Harris, Adam Hastings, Stuart Hogg, George Horne, Pete Horne, Sam Johnson, Blair Kinghorn, Greig Laidlaw, Sean Maitland, Ali Price, Finn Russell, Tommy Seymour, Duncan Taylor
Russia
Forwards: Azamat Bitiev, Andrey Garbuzov, Kirill Gotovtsev, Victor Gresev, Bogdan Fedotko, Vitaliy Zhivatov, Evgeny Matveev, Andrey Polivalov, Vladimir Podrezov, Evgeny Yelgin, Stanislav Selsky, Nikita Vavilin, Sergey Chernyshev, Tagir Gadzhiev, Roman Khodin, Andrei Ostrikov, Valery Morozov, Anton Sychev
Backs: Vasily Artemyev (c), Igor Galinovsky, Kirill Golosnitsky, Vasily Dorofeev, Yuri Kushnarev, German Davydov, Dmitry Perov, Vladislav Sozonov, Dmitry Gerasimov, Ramil Gaysin, Denis Simplikevich, Vladimir Ostroushko, Sergey Yanyushkin
Samoa
Forwards: Afaesetiti Amosa, TJ Ioane, Jack Lam (c), Piula Fa’asalele, Josh Tyrell, Chris Vui, Teofilo Paulo, Kane Leaupepe, Senio Toleafoa, Michael Alaalatoa, Paul Alo-Emile, James Lay, Jordan Lay, Logovi’i Mulipola, Motu Matu’u, Ray Niuia, Seilala Lam
Backs: Ed Fidow, Tim Nanai-Williams, Ahsee Tuala, Belgium Tuatagaloa, Henry Taefu, Alapati Leiua, Reynold Lee-Lo, Kieron Fonotia, AJ Atatimu, Tusi Pisi, Ulupano Seuteni, Dwayne Polotaivao, Melani Matavao, Scott Malolua
France
Forwards: Gregory Alldritt, Demba Bamba, Yacouba Camara, Camille Chat, Paul Gabrillagues, Guilhem Guirado (c), Arthur Iturria, Felix Lambey, Wenceslas Lauret, Bernard Le Roux, Peato Mauvaka, Jefferson Poirot, Louis Picamoles, Dany Priso, Emerick Setiano, Rabah Slimani, Sebastien Vahaamahina
Backs: Geoffrey Doumayrou, Antoine Dupont, Gael Fickou, Wesley Fofana, Sofiane Guitoune, Yoann Huget, Camille Lopez, Maxime Machenaud, Maxime Medard, Romain Ntamack, Damian Penaud, Alivereti Raka, Thomas Ramos, Baptiste Serin
Tonga
Forwards: Siegfried Fisiihoi, Vunipola Fifita, Latu Talakai, Paula Ngauamo, Sosefo Sakalia, Siua Maile, Siua Halanukonuka, Ma'afu Fia, Ben Tameifuna, Sam Lousi, Leva Fifita, Sitiveni Mafi, Sione Kalamafoni, Maama Vaipulu, Fotu Lokotui, Zane Kapeli, Dan Faleafa, Nasi Manu
Backs: Sonatane Takulua, Leon 'Fukofuka, Samisoni Fisilau, Kurt Morath, James 'Faiva, Siale Piutau, Malietoa Hingano, Nafi Tuitavake, Atieli Pakalani, David Halaifonua, Viliami Lolohea, Cooper Vuna, Telusa Veainu
Wales
Forwards: Jake Ball, Adam Beard, Rhys Carre, James Davies, Elliot Dee, Ryan Elias, Tomas Francis, Cory Hill, Alun Wyn Jones (c), Wyn Jones, Dillon Lewis, Ross Moriarty, Josh Navidi, Ken Owens, Aaron Shingler, Nicky Smith, Justin Tipuric, Aaron Wainwright
Backs: Josh Adams, Hallam Amos, Dan Biggar, Aled Davies, Gareth Davies, Jonathan Davies, Leigh Halfpenny, George North, Hadleigh Parkes, Rhys Patchell, Owen Watkin, Liam Williams, Tomos Williams
Georgia
Forwards: Mikheil Nariashvili, Guram Gogichashvili, Shalva Mamukashvili, Jaba Bregvadze, Vano Karkadze, Levan Chilachava, Giorgi Melikidze, Beka Gigashvili, Giorgi Nemsadze, Shalva Sutiashvili, Mamuka Gorgodze, Kote Mikautadze, Giorgi Tkhilaishvili, Lasha Lomidze, Otar Giorgadze, Beka Gorgadze, Beka Saghinadze
Backs: Sandro Todua, Soso Matiashvili, Mirian Modebadze, Zurab Dzneladze, Davit Katcharava, Merab Sharikadze, Tamaz Mtchedlidze, Giorgi Kveseladze, Lasha Malaghuradze, Lasha Khmaladze, Tedo Abzhandadze, Giorgi Begadze, Vasil Lobzhanidze, Gela Aprasidze
Fiji*
Forwards: Mesulame Dolokoto, Samuel Matavesi, Ratu Vere Vugakoto, Campese Ma’afu, Eroni Mawi, Peni Ravai, Lee-Roy Atalifo, Manasa Saulo, Kalivati Tawake, Tevita Cavubati, Leone Nakarawa, Api Ratuniyarawa, Tevita Ratuva, Semi Kunatani, Viliame Mata, Mosese Voka, Dominiko Waqaniburotu, Peceli Yato
Backs: Frank Lomani, Nikola Matawalu, Henry Seniloli, Levani Botia, Jale Vatubua, Ben Volavola, Vereniki Goneva, Filipo Nakosi, Waisea Nayacalevu, Semi Radradra, Josua Tuisova, Joshua Matavesi, Alivereti Veitokani, Kini Murimurivalu
* One player to be cut before tournament
Uruguay
Forwards: Facundo Gattas, Joaquín Jaunsolo, Mateo Sanguinetti, Germán Kessler, Guillermo Pujadas, Diego Arbelo, Juan Echeverría, Juan Pedro Rombys, Ignacio Dotti, Manuel Leindekar, Diego Magno, Franco Lamana, Manuel Ardao, Santiago Civetta, Manuel Diana, Juan Manuel Gaminara (c), Juan Diego Ormaechea, Alejandro Nieto
Backs: Agustín Ormaechea, Santiago Arata, Felipe Berchesi, Felipe Etcheverry, Juan Manuel Cat, Santiago Vilaseca, Agustín Della Corte, Tomás Inciarte, Federico Favaro, Nicolás Freitas, Leandro Leivas, Gastón Mieres, Rodrigo Silva
Pool A
IRELAND, SCOTLAND, JAPAN, RUSSIA, SAMOA
Match 1
Japan vs Russia... Tokyo Stadium... Friday, September 20... 11.45am BST...
Match 2
Ireland vs Scotland... International Stadium Yokohama... Sunday, September 22... 8.45am BST...
Match 3
Russia vs Samoa... Kumagaya Rugby Stadium... Tuesday, September 24... 11.15am BST...
Match 4
Japan vs Ireland... Shizuoka Stadium Ecopa... Saturday, September 28... 8.15am BST...
Match 5
Scotland vs Samoa... Kobe Misaki Stadium... Monday, September 30... 11.15am BST...
Match 6
Ireland vs Russia... Kobe Misaki Stadium... Thursday, October 3... 11.15am BST...
Match 7
Japan vs Samoa... City of Toyota Stadium... Saturday, October 5... 11.30am BST
Match 8
Scotland vs Russia... Shizuoka Stadium Ecopa... Wednesday, October 9... 8.15am BST
Match 9
Ireland vs Samoa... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Saturday, October 12... 11.45am BST
Match 10
Japan vs Scotland... International Stadium Yokohama... Sunday, October 13... 11.45am BST.
Pool B
N ZEALAND, S AFRICA, ITALY, NAMIBIA, CANADA
Match 1
New Zealand vs South Africa... International Stadium Yokohama... Saturday, September 21... 10.45am BST.
Match 2
Italy vs Namibia... Hanazono Rugby Stadium... Sunday, September 22... 6.15am BST
Match 3
Italy vs Canada... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Thursday, September 26... 8.45am BST
Match 4
South Africa vs Namibia... City of Toyota Stadium... Saturday, September 28... 10.45am BST...
Match 5
New Zealand vs Canada... Oita Stadium... Wednesday, October 2... 11.15am BST...
Match 6
South Africa vs Italy... Shizuoka Stadium Ecopa... Friday, October 4... 10.45am BST...
Match 7
New Zealand vs Namibia... Tokyo Stadium... Sunday, October 6... 5.45am BST.
Match 8
South Africa vs Canada... Kobe Misaki Stadium... Tuesday, October 8... 11.15am BST...
Match 9
New Zealand vs Italy... City of Toyota Stadium... Saturday, October 12... 5.45am BST...
Match 10
Namibia vs Canada... Kamaishi Recovery Memorial Stadium... Sunday, October 13... 4.15am BST...
Pool C
ENGLAND, FRANCE, ARGENTINA, USA, TONGA
Match 1
France vs Argentina... Tokyo Stadium... Saturday, September 21... 8.15am BST...
Match 2
England vs Tonga... Sapporo Dome... Sunday, September 22... 11.15am BST...
Match 3
England vs USA... Kobe Misaki Stadium... Thursday, September 26... 11.45am BST...
Match 4
Argentina vs Tonga... Hanazono Rugby Stadium... Saturday, September 28... 5.45am BST...
Match 5
France vs USA... Fukuoka Hakatanomori Stadium... Wednesday, October 2... 8.45am BST...
Match 6
England vs Argentina... Tokyo Stadium... Saturday, October 5... 9am BST...
Match 7
France vs Tonga... Kumamoto Stadium... Sunday, October 6... 8.45am BST...
Match 8
Argentina vs USA... Kumagaya Rugby Stadium... Wednesday, October 9... 5.45am BST...
Match 9
England vs France... International Stadium Yokohama... Saturday, October 12... 9.15am BST...
Match 10
USA vs Tonga... Hanazono Rugby Stadium... Sunday, October 13... 6.45am BST...
Pool D
AUSTRALIA, WALES, GEORGIA, FIJI, URUGUAY
Match 1
Australia vs Fiji... Sapporo Dome... Saturday, September 21... 5.45am BST...
Match 2
Wales vs Georgia... City of Toyota Stadium... Monday, September 23... 11.15am BST...
Match 3
Fiji vs Uruguay... Kamaishi Recovery Memorial Stadium... Wednesday, September 25... 6.15am BST...
Match 4
Georgia vs Uruguay... Kumagaya Rugby Stadium... Sunday, September 29... 6.15am BST...
Match 5
Australia vs Wales... Tokyo Stadium... Sunday, September 29... 8.45am BST...
Match 6
Georgia vs Fiji... Hanazono Rugby Stadium... Thursday, October 3... 6.15am BST...
Match 7
Australia vs Uruguay... Oita Stadium... Saturday, October 5... 6.15am BST...
Match 8
Wales vs Fiji... Oita Stadium... Wednesday, October 9... 10.45am BST...
Match 9
Australia vs Georgia... Shizuoka Stadium Ecopa... Friday, October 11... 11.15am BST...
Match 10
Wales vs Uruguay... Kumamoto Stadium... Sunday, October 13... 9.15am BST...
The Quarter-Finals
SATURDAY 19 OCTOBER
WINNER POOL C V RUNNER UP POOL D Oita Stadium, Oita Prefecture
WINNER POOL B V RUNNER UP POOL A Tokyo Stadium, Tokyo
SUNDAY 20 OCTOBER
WINNER POOL D V RUNNER UP POOL C Oita Stadium, Oita Prefecture
WINNER POOL A V RUNNER UP POOL B Tokyo Stadium, Tokyo
The Semi-Finals
SATURDAY 26 OCTOBER
WINNER QUARTER-FINAL 1 V WINNER QUARTER-FINAL 2 S International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City
SUNDAY 27 OCTOBER
WINNER QUARTER-FINAL 3 V WINNER QUARTER-FINAL 4 International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City
The Bronze Final is on November 1.
The Final is on November 2.
Stadiums:
1. Oita Stadium
2. Kamaishi Recovery Memorial Stadium
3. Kobe Misaki Stadium
4. Kumagaya Rugby Stadium
5. Sapporo Dome
6. Tokyo Stadium
7. Hanazono Rugby Stadium
8. Kumamoto Stadium
9. Shizuoka Stadium Ecopa
10. Toyota Stadium
11. Yokohama Stadium
12. Fukuoka Hakatanomori Stadium
Match Officials
Squads:
JAPAN
Forwards (18)
Keita Inagaki, Yusuke Kizu, Koo Ji-won, Isileli Nakajima, Asaeli Ai Valu, Takuya Kitade, Atsushi Sakata, Shota Horie, Luke Thompson, Wimpie van der Walt, Uwe Helu, James Moore, Hendrik Tui, Yoshitaka Tokunaga, Michael Leitch (captain), Lappies Labuschagne, Kazuki Himeno, Amanaki Mafi
Backs (13)
Kaito Shigeno, Fumiaki Tanaka, Yutaka Nagare, Yu Tamura, Rikiya Matsuda, Kenki Fukuoka, Ataata Moeakiola, Lomano Lemeki, William Tupou, Ryoto Nakamura, Timothy Lafaele, Kotaro Matsushima, Ryohei Yamanaka
NEW ZEALAND
Forwards (17)
Dane Coles, Liam Coltman, Codie Taylor, Nepo Laulala, Joe Moody, Atu Moli, Angus Ta'avao, Ofa Tuungafasi, Scott Barrett, Brodie Retallick, Patrick Tuipulotu, Sam Whitelock, Sam Cane, Luke Jacobson, Kieran Read (captain), Ardie Savea, Matt Todd
Backs (14)
TJ Perenara, Aaron Smith, Brad Weber, Beauden Barrett, Richie Mo'unga, Ryan Crotty, Jack Goodhue, Anton Lienert-Brown, Sonny Bill Williams, Jordie Barrett, George Bridge, Rieko Ioane, Sevu Reece, Ben Smith
SOUTH AFRICA
Forwards (17)
Steven Kitshoff (Stormers), Tendai Mtawarira (Sharks), Schalk Brits (Bulls), Malcolm Marx (Lions), Bongi Mbonambi (Stormers), Vincent Koch (Saracens/ENG), Frans Malherbe (Stormers), Trevor Nyakane (Bulls), Eben Etzebeth (Stormers), Lood de Jager (Bulls), Franco Mostert (Gloucester/ENG), RG Snyman (Bulls), Siya Kolisi (Stormers, capt), Francois Louw (Bath/ENG), Kwagga Smith (Lions), Pieter-Steph du Toit (Stormers), Duane Vermeulen (Bulls)
Backs (14)
Warrick Gelant (Bulls), Willie le Roux (Toyota Verblitz/JPN), Cheslin Kolbe (Toulouse/FRA), Sibusiso Nkosi (Sharks), Lukhanyo Am (Sharks), Jesse Kriel (Bulls), Damian de Allende (Stormers), Francois Steyn (Montpellier/FRA), Makazole Mapimpi (Sharks), Elton Jantjies (Lions), Handre Pollard (Bulls), Herschel Jantjies (Stormers), Faf de Klerk (Sale Sharks/ENG), Cobus Reinach (Northampton Saints/ENG)
ITALY
Backs (13)
Callum Braley (Gloucester), Guglielmo Palazzani (Zebre), Tito Tebaldi (Benetton), Tommaso Allan (Benetton), Carlo Canna (Zebre), Tommaso Benvenuti (Benetton), Michele Campagnaro (Harlequins), Luca Morisi (Benetton), Mattia Bellini (Zebre), Giulio Bisegni (Zebre), Jayden Hayward (Benetton), Matteo Minozzi (Wasps), Edoardo Padovani (Zebre)
Forwards (18)
Simone Ferrari (Benetton), Andrea Lovotti (Zebre), Tiziano Pasquali (Benetton), Nicola Quaglio (Benetton), Marco Riccioni (Benetton), Federico Zani (Benetton), Luca Bigi (Zebre), Oliviero Fabiani (Zebre), Leonardo Ghiraldini (without team), Dean Budd (Benetton), Federico Ruzza (Benetton), David Sisi (Zebre), Alessandro Zanni (Benetton), Maxime Mbanda (Zebre), Sebastian Negri (Benetton), Sergio Parisse (Toulon - captain), Jake Polledri (Gloucester), Abraham Steyn (Benetton)
ENGLAND
Backs (14)
Joe Cokanasiga (Bath), Elliot Daly (Saracens), Jonny May (Leicester), Ruaridh McConnochie (Bath), Jack Nowell (Exeter), Anthony Watson (Bath), Piers Francis (Northampton), Jonathan Joseph (Bath), Henry Slade (Exeter), Manu Tuilagi (Leicester), Owen Farrell (Saracens, capt), George Ford (Leicester), Willi Heinz (Gloucester), Ben Youngs (Leicester)
Forwards (17)
Tom Curry (Sale), Maro Itoje (Saracens), George Kruis (Saracens), Courtney Lawes (Northampton), Joe Launchbury (Wasps), Lewis Ludlam (Northampton), Sam Underhill (Bath), Billy Vunipola (Saracens), Mark Wilson (Newcastle/Sale), Dan Cole (Leicester), Luke Cowan-Dickie (Exeter), Ellis Genge (Leicester), Jamie George (Saracens), Joe Marler (Harlequins), Kyle Sinckler (Harlequins), Jack Singleton (Saracens), Mako Vunipola (Saracens)
ARGENTINA
Squad
Backs (14)
Emiliano Boffelli (Jaguares), Joaquin Tuculet (Jaguares), Santiago Carreras (Jaguares), Bautista Delguy (Jaguares), Ramiro Moyano (Jaguares), Jeronimo de la Fuente (Jaguares), Juan Cruz Mallia (Jaguares), Lucas Mensa (Pucara), Matias Moroni (Jaguares), Matias Orlando (Jaguares), Nicolas Sanchez (Stade Francais), Benjamin Urdapilleta (Castres), Tomas Cubelli (Jaguares), Felipe Ezcurra (Hindu)
Forwards (17)
Rodrigo Bruni (Jaguares), Javier Ortega Desio (Jaguares), Marcos Kremer (Jaguares), Juan Manuel Leguizamon (Jaguares), Tomas Lezana (Jaguares), Pablo Matera (Jaguares, capt), Matias Alemanno (Jaguares), Tomas Lavanini (Jaguares), Guido Petti (Jaguares), Agustin Creevy (Jaguares), Julian Montoya (Jaguares), Santiago Socino (Jaguares), Nahuel Tetaz Chaparro (Jaguares), Juan Figallo (Saracens), Santiago Medrano (Jaguares), Enrique Pieretto (Jaguares), Mayco Vivas (Jaguares)
AUSTRALIA
Forwards (17)
Allan Alaalatoa, Rory Arnold, Adam Coleman, Jack Dempsey, Folau Fainga'a, Michael Hooper (captain), Sekope Kepu, Tolu Latu, Isi Naisarani, David Pocock, Izack Rodda, Lukhan Salakaia-Loto, Rob Simmons, Scott Sio, James Slipper, Taniela Tupou, Jordan Uelese
Backs (14)
Adam Ashley-Cooper, Kurtley Beale, Bernard Foley, Will Genia, Dane Haylett-Petty, Reece Hodge, Samu Kerevi, Marika Koroibete, Tevita Kuridrani, Christian Lealiifano, James O'Connor, Jordan Petaia, Matt Toomua, Nic White
Ireland
Forwards: CJ Stander, Josh van der Flier, Peter O'Mahony, Rhys Ruddock, Jack Conan, Tadhg Beirne, Jean Kleyn, Iain Henderson, James Ryan, Rory Best (captain), Niall Scannell, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Andrew Porter, Cian Healy, Dave Kilcoyne, John Ryan
Backs: Rob Kearney, Keith Earls, Andrew Conway, Jordan Larmour, Chris Farrell, Robbie Henshaw, Garry Ringrose, Bundee Aki, Jacob Stockdale, Johnny Sexton, Joey Carbery, Jack Carty, Conor Murray, Luke McGrath
Scotland
Forwards: John Barclay, Simon Berghan, Fraser Brown, Scott Cummings, Allan Dell, Zander Fagerson, Grant Gilchrist, Jonny Gray, Stuart McInally, Willem Nel, Gordon Reid, Jamie Ritchie, Blade Thomson, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson, Ryan Wilson
Backs: Darcy Graham, Chris Harris, Adam Hastings, Stuart Hogg, George Horne, Pete Horne, Sam Johnson, Blair Kinghorn, Greig Laidlaw, Sean Maitland, Ali Price, Finn Russell, Tommy Seymour, Duncan Taylor
Russia
Forwards: Azamat Bitiev, Andrey Garbuzov, Kirill Gotovtsev, Victor Gresev, Bogdan Fedotko, Vitaliy Zhivatov, Evgeny Matveev, Andrey Polivalov, Vladimir Podrezov, Evgeny Yelgin, Stanislav Selsky, Nikita Vavilin, Sergey Chernyshev, Tagir Gadzhiev, Roman Khodin, Andrei Ostrikov, Valery Morozov, Anton Sychev
Backs: Vasily Artemyev (c), Igor Galinovsky, Kirill Golosnitsky, Vasily Dorofeev, Yuri Kushnarev, German Davydov, Dmitry Perov, Vladislav Sozonov, Dmitry Gerasimov, Ramil Gaysin, Denis Simplikevich, Vladimir Ostroushko, Sergey Yanyushkin
Samoa
Forwards: Afaesetiti Amosa, TJ Ioane, Jack Lam (c), Piula Fa’asalele, Josh Tyrell, Chris Vui, Teofilo Paulo, Kane Leaupepe, Senio Toleafoa, Michael Alaalatoa, Paul Alo-Emile, James Lay, Jordan Lay, Logovi’i Mulipola, Motu Matu’u, Ray Niuia, Seilala Lam
Backs: Ed Fidow, Tim Nanai-Williams, Ahsee Tuala, Belgium Tuatagaloa, Henry Taefu, Alapati Leiua, Reynold Lee-Lo, Kieron Fonotia, AJ Atatimu, Tusi Pisi, Ulupano Seuteni, Dwayne Polotaivao, Melani Matavao, Scott Malolua
France
Forwards: Gregory Alldritt, Demba Bamba, Yacouba Camara, Camille Chat, Paul Gabrillagues, Guilhem Guirado (c), Arthur Iturria, Felix Lambey, Wenceslas Lauret, Bernard Le Roux, Peato Mauvaka, Jefferson Poirot, Louis Picamoles, Dany Priso, Emerick Setiano, Rabah Slimani, Sebastien Vahaamahina
Backs: Geoffrey Doumayrou, Antoine Dupont, Gael Fickou, Wesley Fofana, Sofiane Guitoune, Yoann Huget, Camille Lopez, Maxime Machenaud, Maxime Medard, Romain Ntamack, Damian Penaud, Alivereti Raka, Thomas Ramos, Baptiste Serin
Tonga
Forwards: Siegfried Fisiihoi, Vunipola Fifita, Latu Talakai, Paula Ngauamo, Sosefo Sakalia, Siua Maile, Siua Halanukonuka, Ma'afu Fia, Ben Tameifuna, Sam Lousi, Leva Fifita, Sitiveni Mafi, Sione Kalamafoni, Maama Vaipulu, Fotu Lokotui, Zane Kapeli, Dan Faleafa, Nasi Manu
Backs: Sonatane Takulua, Leon 'Fukofuka, Samisoni Fisilau, Kurt Morath, James 'Faiva, Siale Piutau, Malietoa Hingano, Nafi Tuitavake, Atieli Pakalani, David Halaifonua, Viliami Lolohea, Cooper Vuna, Telusa Veainu
Wales
Forwards: Jake Ball, Adam Beard, Rhys Carre, James Davies, Elliot Dee, Ryan Elias, Tomas Francis, Cory Hill, Alun Wyn Jones (c), Wyn Jones, Dillon Lewis, Ross Moriarty, Josh Navidi, Ken Owens, Aaron Shingler, Nicky Smith, Justin Tipuric, Aaron Wainwright
Backs: Josh Adams, Hallam Amos, Dan Biggar, Aled Davies, Gareth Davies, Jonathan Davies, Leigh Halfpenny, George North, Hadleigh Parkes, Rhys Patchell, Owen Watkin, Liam Williams, Tomos Williams
Georgia
Forwards: Mikheil Nariashvili, Guram Gogichashvili, Shalva Mamukashvili, Jaba Bregvadze, Vano Karkadze, Levan Chilachava, Giorgi Melikidze, Beka Gigashvili, Giorgi Nemsadze, Shalva Sutiashvili, Mamuka Gorgodze, Kote Mikautadze, Giorgi Tkhilaishvili, Lasha Lomidze, Otar Giorgadze, Beka Gorgadze, Beka Saghinadze
Backs: Sandro Todua, Soso Matiashvili, Mirian Modebadze, Zurab Dzneladze, Davit Katcharava, Merab Sharikadze, Tamaz Mtchedlidze, Giorgi Kveseladze, Lasha Malaghuradze, Lasha Khmaladze, Tedo Abzhandadze, Giorgi Begadze, Vasil Lobzhanidze, Gela Aprasidze
Fiji*
Forwards: Mesulame Dolokoto, Samuel Matavesi, Ratu Vere Vugakoto, Campese Ma’afu, Eroni Mawi, Peni Ravai, Lee-Roy Atalifo, Manasa Saulo, Kalivati Tawake, Tevita Cavubati, Leone Nakarawa, Api Ratuniyarawa, Tevita Ratuva, Semi Kunatani, Viliame Mata, Mosese Voka, Dominiko Waqaniburotu, Peceli Yato
Backs: Frank Lomani, Nikola Matawalu, Henry Seniloli, Levani Botia, Jale Vatubua, Ben Volavola, Vereniki Goneva, Filipo Nakosi, Waisea Nayacalevu, Semi Radradra, Josua Tuisova, Joshua Matavesi, Alivereti Veitokani, Kini Murimurivalu
* One player to be cut before tournament
Uruguay
Forwards: Facundo Gattas, Joaquín Jaunsolo, Mateo Sanguinetti, Germán Kessler, Guillermo Pujadas, Diego Arbelo, Juan Echeverría, Juan Pedro Rombys, Ignacio Dotti, Manuel Leindekar, Diego Magno, Franco Lamana, Manuel Ardao, Santiago Civetta, Manuel Diana, Juan Manuel Gaminara (c), Juan Diego Ormaechea, Alejandro Nieto
Backs: Agustín Ormaechea, Santiago Arata, Felipe Berchesi, Felipe Etcheverry, Juan Manuel Cat, Santiago Vilaseca, Agustín Della Corte, Tomás Inciarte, Federico Favaro, Nicolás Freitas, Leandro Leivas, Gastón Mieres, Rodrigo Silva